1. Üye olmak 30 saniye!

Fikir Cephesi

Ara
20
Miocene_l_16.jpg
Piramit tarafından 23:43 tarihinde
(21 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Altmış beş milyon yıl önce atalarımız, zihinleri en boş memeliler, köstebek zekâsında yaratıklardı. Bugün gezegenimizin egemen türü olan o zamanki hayvanların böylesi bir gelişme göstereceklerini tahmin edecek biyolog zor bulunurdu. Yeryüzü o zaman ürkütücü, kâbus gibi dev kertenkelelerle doluydu: Dinozorlar. Bazıları 6 katlı apartman boyundaydı. Yüzen sürüngenler, uçan sürüngenler ve yürüyen sürüngenlerdi bunlar. Yeryüzünde dehşet saçarak dolaşıyorlardı. Bazıları büyükçe bir beyne sahipti. Başları, dik duruşları ve el gibi iki ön ayakları vardı. Ellerini ya da önayaklarını hızla kaçan küçücük memelileri -belki aralarında atalarımız da bulunuyordu- yakalamak için kullanırlardı. Eğer bu dinozorlar yaşamlarım sürdürebilselerdi, bugün gezegenimizin egemen akıllı türü yeşil derili, keskin dişli, dört metre boyundaki yaratıklar olacaktı. Tam bilim-kurgu kitaplarındaki gibi. Fakat dinozorlar hayatta kalmadılar. Bir felâket dinozorların tümünü ve yeryüzündeki türlerin çoğunu yok etti....
Ara
20
halukgta tarafından 12:18 tarihinde
(10 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Sizlere şöyle bir söz söylesem ve desem ki, Kur’an Müslümanlığı diye bir sapıklık çıktı, sakın bu düşünceye alet olmayın, sözlerine inanmayın. Bana ne dersiniz? Ne yazık bu sözleri söyleyen, büyük bir çoğunluk ve toplumda söz sahibi önemli kişiler var.

Gelin bu sözler üzerinde birlikte, Kur’an ı rehber alarak düşünelim. Acaba bir Müslüman, yalnız Kur’an Müslüman ı olmayıp da, başka kaynak ve bilgilerinde içine aldığı bir Müslümanlığın içinde mi olmalı? Çünkü bu sözleri söyleyenler, sünnet yani rivayet hadisler eşliğinde olmayan, onun sentezi ile birleşmeyen bir İslam olamaz ve O İslam Allah ın istediği İslam değildir, BUNA İNANMAK SAPIKLIKTIR deniyor.

Elbette rivayet edilen hadislerden faydalanalım, ama hiç ayrım yapmadan, Kur’an ın onayını almadan bunu yapmak, bizleri Allah ın yolundan saptırır. Her doğru bilgi bizlere güzel örnek teşkil edecektir, bunda hiç şüphe yok. Çünkü peygamberimiz bizler için örnektir. Ama doğrunun içine yanlış karıştırırsak, doğruların hayrını göremeyiz,...
Ara
16
http://www.halkizbiz.com/images/haberler/anaokulu_ve_kreslere_din_dersi_h4835.jpg
Piramit tarafından 14:50 tarihinde
(31 Görüntüleme / 1 Beğeni)
0 Cevaplar
19. Milli Eğitim Şûrası'nda alınan "anaokullarında değerler eğitimi verilmesi" yönündeki tavsiye kararı, Osmaniye Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. İlçedeki okullara gönderilen programda, "Derse besmeleyle başlanacak, dua pekiştirme günleri yapılacak" gibi başlıklar yer alıyor.

Milliyet Gazetesi'nden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre İlçe Milli Eğitim, anaokullarında değerler eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin 21 sayfalık bir program hazırlayıp okullara gönderdi.


Buna göre, 3-6 yaş arası anaokulu öğrencileri, derse besmeleyle başlayacak, dua ve sureleri tecvit kurallarıyla öğrenecek. Çocuklara okulda Kur'an-ı Kerim dersi de verilecek. Buna göre öğrenciye Kur'an-ı Kerim’le ilgili genel bilgiler verilecek, Kur'an’dan bölümler okunacak, Kur'an alfabesinin ilk 5 harfi tekerlemelerle mahreçli olarak çalıştırılacak.

Programa göre anaokulu öğrencilerine şunlar anlatılacak:
- Öğrenciler derse selam ve besmele ile...
Ara
16
http://www.evrensel.net/upload/dosya/cache/820x437/5127.jpg
Piramit tarafından 14:40 tarihinde
(148 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
İHD Diyarbakır Şubesi, "Toplu Mezar Raporu"nu 3 yıl sonra güncelleyerek kamuoyu ile paylaştı. Raporda yer alan verilere göre, 2011 yılına göre iddia edilen ve açılan toplu mezar sayısında artış olduğu belirtilirken, 25 ilde yapılan incelemelerde 348 toplu mezarda 4 bin 201 kişinin bulunduğu ifade edildi.


İHD Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, şubenin web sitesinde interaktif olarak yer alan harita görsel olarak tanıtıldı. Raporda yer alan verileri açıklamadan önce hazırlanan basın metnini okuyan İHD Şube Başkanı Raci Bilici, “17 bin olarak ifade edilen kayıp ve faili meçhul cinayetlerin olduğu ve akıbetlerinin bilinmediği bir coğrafyada, bastığımız her karış toprağın bir toplu mezar yeri olma ihtimali var" dedi.

Kayıpların ve faili meçhul cinayetlerin failleri hakkında yapılan suç duyuruları yanıtsız kaldığını ifade eden Bilici, “Zorla kaybettirmeler ve toplu mezarlar, uluslararası hukukun ve insani değerlerin ihlal edilmesi gerçeğinden yola...
Ara
11
halukgta tarafından 12:08 tarihinde
(30 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Her zaman tartışılan bir konu, ilkokullarda zorunlu din dersinin olup olmaması konusudur. Gerçekten de bu konu çok önemlidir. Bir örnek vermek istiyorum. Lise seviyesindeki bir konuyu, ilkokulda okutabilir misiniz? Elbette okutamayız diyeceksiniz. Peki, neden okutamayız?

Çünkü ilkokuldaki bir öğrencinin, muhakeme kabiliyeti daha tam gelişmemiştir. Gereken değerlendirmeyi, gerektiği ölçüde yapamaz. Bunu yapabilmesi için, önce alt yapısı olmalıdır. Öğretmeye çalışsanız da, o yaşta öğrenemez. Örneğin Kur’an, evlilik yaşından bahsederken, evlenecek kişinin gerekli olan OLGUNLUĞA ERİŞMİŞ OLMASININ, gerekliliğinden bahseder.

Bizler dinin gerektiği emirlerin, yerine getirme yaşından bahsederken, Akıl ve baliğ olmak gerektiğini söyleriz, tıpkı Kur’an ın evlenme yaşından bahsettiği gibi. Akil olmak aklı başında olmaktır. Baliğ olmak ise çocukluktan çıkıp, ergen olması, buluğa ermesi yani mukayese yapabilecek olgunlukta olması anlamına gelir. Bu tarifin tam bir yaşının olduğunu...