1. Üye olmak 30 saniye!

Fikir Cephesi

http://t24.com.tr/files/hcerdoala.jpg
Türkiye bugün demokrasi mi?
Hayır.
Türkiye’de bugün hukuk devleti var mı?
Hayır.
Hukukun üstünlüğü geçerli mi?
Hayır.
Türkiye’de bugün bağımsız yargı var mı?
Hayır.
Kuvvetler ayrılığı işliyor mu?
Hayır.
Cumhurbaşkanı tarafsız mı?
Hayır.
Cumhurbaşkanı anayasayla uyumlu mu?
Hayır.
Türkiye’de bugün medya bağımsız mı?
Hayır.
Medya özgür mü?
Hayır.
Türkiye’de ifade özgürlüğü işliyor mu?
Hayır.
Medyada oto-sansür var mı?
Evet.
Türkiye’de gazetecilik ölümcül darbeler altında mı?
Evet.
Türkiye’de gazeteci diye Saray soytarıları mı çoğalıyor?
Evet.
Başbakanın telefonla haber attırdığı bir ülkede gerçek gazetecilikten söz edilir mi?
Hayır.
Başbakanın telefonla gazeteci attırdığı bir ülkede gerçek gazetecilik, bağımsız ve özgür medya olur mu?
Hayır.
Başbakanın sadece kendisini rahatsız etmeyecek soruları soran ‘cici gazeteci’leri huzuruna kabul ettiği bir ülkede özgür medya olabilir...
http://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2015/02/page_umit-kivanc-medeniyet-olayi-patladi-fena-yenildiniz-hoca_785664247.jpg
Önce manzarayı oluşturan olgular:
• Halihazırda bu ülkede iktidarı ele geçirmiş kadro, girdiği kirli yoldan dönmesine elverecek fırsatları kaçırdı. Zaten istemedi, niyeti yoktu, falan, bunlar önemli değil artık. Eşik geçildi.
• Bu iktidara en azından son dört-beş yılda elebaşılık etmiş insanlar herhangi bir iktidar değişiminde mutlaka yargılanacak. Çünkü büyük suçlar işlediler ve öyle görünüyor ki, daha da işleyecekler.
• Bugünkü muktedirlerin yargılanması için öyle devrim niteliğindeki dönüşümler de gerekmeyecek. Baskısı sömürüsü hilesi olağan standartlarda bir merkez sağ iktidar bile bugünün pisliğini temizlemeden iş göremeyecek.
• Recep Tayyip Erdoğan'ın ustalıkla, kendine yakın herkesi, suç ortağı kılarak soktuğu yörünge, sabit bir yörünge değil. Çekimine kapılıp etrafında döndüğü o şey, mutlak iktidar mıdır, hırsın özü müdür, artık her neyse ona her turda giderek yaklaşan, sonu kaçınılmaz çarpışmaya, infilaka götüren bir yörünge.
• Erdoğan, böyle bir yörünge üzerinde seyahatin...
http://vagus.tv/wp-content/uploads/2014/01/erdo2ab.jpg
Tayyip Erdoğan Aleviler hakkında ne düşünüyor?
Alevilere nasıl bakıyor?


Bu sorunun cevabı Aleviyol yazarı Nevzat Yıldız tarafından 6 Temmuz 2006 tarihinde verildi.
Yıldız, Radyo ve Televizyon Yapımcıları ve Yönetmenleri Derneği Başkanı ve TRT’de pek çok yapıma imza atan bir yapımcı-yönetmen.

Yıldız’ın anlattığına göre TRT’de sabah yönetmenliği yaparken sunucu İkbal Gürpınar Başbakan ile görüşmesi olduğunu söyledi. Yıldız bunu öğrenince Başbakan’a iletmesi için bir not iletti. Not şöyleydi: “Sayın Başbakan Alevileri bu kadar dışlamasın; sayın Başbakan, Alevilerin de Başbakanı, Sayın Başbakan kabul etmese de Başbakanımız. Bu duyguyu hissetmek de sanırım hakkımız!”

Nikâh şahidi Erdoğan olan ve Erdoğan ile samimiyeti bilinen İkbal Gürpınar Erdoğan’a bu sözleri iletti.

Erdoğan Yıldız’ın anlattığına göre şöyle cevap verdi: “Ben Alevilerin neden başbakanı olayım ki; bir sebep mi var?”.

Yıldız bu sözler üzerine şunları söyledi: “Sayın Başbakan doğru söylüyor. AKP'nin...
1405763252_pembe-metrobus.jpg

Türkiye üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın tecavüz girişimine uğramasının ardından yakılarak öldürülmesinin şokunu yaşarken, İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Nurullah Ardıç’ın twitter hesabından paylaştığı mesaj sosyal medyada ciddi tepkiye neden oldu:

“Taciz/tecavüz olaylarını ideolojikleştirmek yerine daha anlamlı/faydalı sonuçlar çıkaralım: Kadınlara özel, ‘pembe otobüs’ uygulaması gibi.”

Öncelikle vurgulamak gerekir ki burada sorun bir akademisyenin sosyal medyada dikkatsizce attığı mesajın çok daha ötesinde. Zaten bu yazıyla amacım Ardıç’ın attığı mesajdan dolayı onu bireysel olarak suçlamak değil. Tersine bu mesaj, Türkiye’de özellikle de son dönemde sürekli dile getirilen “medeniyet restorasyonunun” en açık haliyle ifade edilmiş hali olması nedeniyle önemli.

2011’den bu yana AK Parti’nin önde gelen siyasetçileri “pembe otobüs” benzeri çıkışlarda sık sık bulunuyor. Erdoğan’ın “bir anne baba, kızının...
http://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2015/01/page_kurt-gencliginde-ideolojik-birikimden-yoksun-ofkeli-bir-kesim-de-var-bu-milliyetcilik-bizim-icin-de-tehlikeli_864364675.jpg
'Kürt gençliğinde ideolojik birikimden yoksun, öfkeli bir kesim de var, bu milliyetçilik bizim için de tehlikeli'

Selahattin Demirtaş, Hüda Par’ın sesinin duyuluyor olmasının nedeninin 90'larda Hizbullah adı altında çok sayıda cinayete karışmasından ötürü olduğunu söyledi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Birikim Dergisi için Tanıl Bora'ya verdiği röportajda, Kürt gençliğinde öfke birikimi olduğunu belirterek, "Entelektüel birikim, okuma, eğitim, ideolojik donanım giderek zayıflıyor" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Türkiye demokrasi güçleri, sol güçler, Kemalistlerin kendileriyle yüzleşip Kürt hareketinin umut yaratan yönelimini gördükleri taktirde saf tutmaları gereken hareketin de Kürt hareketi olduğunu anlayacaklarını söyledi.


Birikim Dergisi'nden Tanıl Bora'nın, Selahattin Demirtaş'la yaptıkları röportaj şöyle:

- “Çözüm süreci” denen süreç başlarken, müzakereler arefesinde BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’la uzun bir mülakat...