1. Üye olmak 30 saniye!

Fikir Cephesi

86119_3910.jpg
1970 yılının 13 Nisan’ında mavi renkli bir kamyonet, içinde silahlı bir grup faşist olduğu halde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık binasının önünde durdu. Kamyonetten inen Ülkü Ocakları Talebe Birliği Başkanı İbrahim Doğan, Osman Durmuş (DSP-MHP-ANAP hükümetinde sağlık bakanı), Dursan Atak, Sedat Yıkılmaz, Ali Güngör, Mehmet Somuncuoğlu, İrfan Könbe, Yusuf Güçlü ve Ökkeş Karagöz hızla okul binasına daldılar.

Fakülteden içeri girdiklerinde İbrahim Doğan, yanındakilere bir öğrenciyi göstererek “Götürün bunu kaçırmayın” diye bağırdı. Gösterdiği öğrenci Fikir Kulubü Başkanı Selim Ölçer’di. Grubun bir bölümü Selim Ölçer’i silah zoruyla dışarı çıkarıp götürürken çevrelerinde toplanmaya başlayan öğrencilerin müdahalesini engellemek için ateş etmeye başladılar.


İbrahim Doğan’la Ali Güngör ise hızlı hızlı dersliklere girip çıkıyorlardı. Ancak devrimci-demokrat öğrencilerin direnişi örgütlemeye başlamaları karşısında okulda daha fazla kalmalarının tehlikeli...
http://www.cumhuriyet.com.tr/thumbs/600x354/Archive/2015/3/31/240343_resource/11.jpg
Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık, öldürülmeden yarım saat önce eylemcilerle telefonda görüştü. Neden eylemi yaptılar, ne istiyorlar, Avukatlar mı, Savcı ile ne konuştular hepsini cevapladılar.


Eylemciler Bahtiyar Doğruyol ve Şafak Yayla, rehin operasyonunda öldürülmeden yarım saat önce telefonda Ahmet Şık'ın sorularını cevapladılar. İşte Ahmet Şık'ın soruları ve eylemcilerin cevapları:

Eyleminizi bitirecek misiniz? Müzakereler ne aşamada?

Twitter hesabımızdan soruşturma dosyasında öne çıkan polislerin polislerin sicil numaralarını yayınladık. Dosyaya göre emniyet kriminal bürosu 21 şüpheli polisten bu üçünün öne çıktığını tespit etmiş. Bu üç polisin Berkin'i vuranlar olabileceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Zaten savcı da bize bu bilgiyi verdi. Müzakerede, bu üç polisin kimliğinin canlı yayında açıklanmasını talep ediyoruz. Berkin'i öldürenlerin yüzde 99 ihtimalle bu polisler olduğunu müzakere yürüten heyettekiler de bize söyledi. Biz de, canlı yayında bu...
Kilolu, beyaz tenli ve diz eklemlerindeki sorundan dolayı ördek gibi yürüyen Müzeyyen Hanım yine en ucuz sebzeleri almak için çarşamba pazarını bir uçtan bir uca katetmeye girişmişti. Nefes nefese vücudunu bir sağa bir sola yatırarak kalabalığın arasında yol almaya çalışırken gözüne sol taraftaki bir tezgahın üzerinde asılı duran siyah çantalar takıldı. Çok hoşuna gitmişti. Biraz bakacak, belki de bir tane alacaktı. Saatlerdir kısıtlı bütçesiyle evin mutfak masraflarını denkleştirmeye çalışıp, kocasına birkaç don ve atlet de aldıktan sonra birazcık kendine vakit ayırmak, kendini şımartmak hakkıydı ne de olsa. Kalabalığı yararak çantacının önüne geldi, poşetlerini yere koydu ve "ne kadar bunlar?" diye sordu satıcıya. "20 lira abla" yanıtını veren satıcı büyük bir cevvalikle hemen başka bir müşteriyle ilgilenmeye başladı. Müzeyyen Hanım birkaç çantayı iyice inceledi, omzuna taktı, nasıl durduğuna baktı ve birini gözüne kestirdi. Alacaktı bu çantayı. Hem bordo bluzuyla birlikte çok...
10955793_428791970618655_2258100348459103617_n.jpg

Tarih, 13 Mart 1964; yer, New York’un Queens Bölgesindeki Kew Gardens. Saat, gecenin üçü. Birazdan, Amerikan kamuoyunu sarsacak ve sonra da, tüm sosyal psikoloji kitaplarına girecek bir cinayet işlenecektir. Kitty (Catherine) Genovese adındaki genç kadın, evine doğru yürümektedir. Genç kadının arkasından tecavüz amaçlı yaklaşan bir erkek, bıçağıyla Kitty Genovese’i tehdit eder. Kitty, karşı koyar ve bağırarak yardım ister. Tecavüzcü, Kitty’yi bıçaklar ve kaçar. Daha sonra, etraftan bir ses çıkmadığını gören tecavüzcü, tekrar Kitty Genoves’in yanına gelir. Sürünerek evine doğru gitmeye çalışan genç kadın, tekrar bağırır. Bu bağırmaya, sokaktaki evlerin bazılarının ışıkları yanar. Bundan korkan saldırgan, Kitty Genoves’i tekrar bıçaklar ve kaçar. Ancak, yardıma kimse gelmez. Bundan cesaret alan tecavüzcü, Kitty Genoves’in yanına tekrar gelerek, bağırarak yardım istemekte olan genç kadına son bıçak darbelerini de indirir ve karanlıkta kaybolur.

İlk bakışta, New...