1. Üye olmak 30 saniye!

Fikir Cephesi

Oca
26
http://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2014/05/tag-reuters.com0000-binary_GM1EA561D3Y01-BASEIMAGE.jpeg
Demokritos tarafından 16:53 tarihinde
(30 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Rapçi ve aktivist Marcel Cartier’nin Kuzey Kore izlenimleri…

Genellikle ‘Kuzey Kore’ olarak bilinen Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde (KDHC) birkaç gün geçirme fırsatı yakaladım. Ve diyebilirim ki bu deneyimi yaşamımı derinden etkiledi.

Pekin’den Kuzey Kore’ye giderken ben ve yanımdaki Batılı ziyaretçiler pek çok önyargıya sahiptik fakat Kuzey Kore’de gördüklerimiz bizleri çok şaşırttı; sizleri de şaşırtabileceğini düşünerek aşağıdaki notları aldım.

1. Amerikalılardan Nefret Edilmiyor ve Onlara İyi DavranılıyorKoreliler çok yüksek bir sınıf bilincine sahip. ABD halkını ABD hükümetiyle bir görmüyorlar. Amerikan emperyalizmine duydukları nefreti her fırsatta belli etseler de Amerikalı olduğunuzu söylediğinizde, sohbet siyasetten ziyade Amerikan kültürü ve sporu etrafında gelişiyor. Pyongyang’daki Büyük Halk Eğitim Merkezi’nde (yakınlarınızdaki...
Oca
25
http://www.diken.com.tr/wp-content/uploads/2015/01/yunanistan-secim.jpg
Fikir Cephesi tarafından 21:31 tarihinde
(20 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Genel seçim için oy verme işleminin tamamlandığı Yunanistan’da sandık çıkış anketlerine göre sol parti Syriza, en yakın rakibi iktidardaki Yeni Demokrasi’ye %12,5 fark attı.

Yunanistan’da bugün yapılan ve yaklaşık 9 milyon 800 bin kişinin oy kullandığı erken genel seçimlerde sandıklar 19.00’da kapandı. Resmi sonuçların 21.30’da açıklanması beklenen seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre Syriza’nın oyları yüzde 35,5 ila yüzde 39,5 arasında.


Partinin lideri Aleksis Tsipras’ın resmi sonuçların açıklanmasının hemen ardından bir konuşma yapacağı açıklandı.

Syriza’nın tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 koltuktan en az 151’ine sahip olması gerekiyor.

Samaras’ın partisi yüzde 23 ila 27 arasında kaldı

Başbakan Antonis Samaras’ın merkez sağdaki Yeni Demokrasi partisinin oyları ise yüzde 23 ila yüzde 27 arasında kaldı.

PASOK’un oy oranı yüzde 4,2 ila 5,2 arasında gösterilirken, ırkçı aşırı sağ Altın Şafak partisinin ise yüzde 6,4 ila 8...
Oca
19
slide.jpg
Demokritos tarafından 18:43 tarihinde
(20 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Malatya’da düzenlenen Hrant Dink’i anma yürüyüşünde kimliği belirsiz bir kişi topluluğa tabanca çekti. Polisin müdahalesi sonucu gözaltında alındı.

Malatya'da düzenlenen Hrant Dink'i anma eyleminde kalabalığa silah çeken bir kişi gözaltına alındı.

19 Ocak 2007'de öldürülen Agos Gazetesi yayın yönetmeni doğduğu kent Malatya'da anıldı.

Kız Meslek Lisesi önünde başlayan yürüyüşte ellerinde Hrant Dink resimleri ve karanfiller bulunan Malatya Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Hrant Dink’in doğduğu mahalle olan Çavuşoğlu Mahallesi’ne yürüyüşe geçti.

Agos gazetesindeki habere göre, grup sloganlarla Turgut Temelli Caddesi devamında bulunan kavşağa geldiği sırada kimliği öğrenilemeyen bir genç belindeki silahı çıkartarak gruba doğru silah yöneltti. Bunun üzerine yürüyüşü takip eden polisler şahsı etkisiz hale getirerek silahı aldılar. Söz konusu kişi gözaltında alındı. (NV) (Bianet)

Oca
19
slide.jpg
Demokritos tarafından 18:17 tarihinde
(21 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilişinin 8. yıl dönümünde binlerce kişi “1915’ten Hrant’a soykırım devam ediyor” pankartı arkasında Agos’a, Hrant’ın vurulduğu noktaya yürüdü.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilişinin 8. yıl dönümünde binlerce kişi “1915’ten Hrant’a soykırım devam ediyor” pankartı arkasında Agos’a, Hrant’ın vurulduğu noktaya yürüdü. Taksim Gezi Parkı’nda başlayan yürüyüşte binler hep bir ağızdan yüzleşme çağrısı yaptı. Yürüyüş boyunca 1915 Ermeni Soykırımı’ndan Hrant’a verilmeyen adaletin hesabı istendi.


Kortejin en önünde her yıl olduğu gibi Dink’in eşi Rakel Dink, oğlu Arat Dink vardı. Dink ailesinin yanı sıra Berkin Elvan’ın ailesi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında olduğu çok sayıda emek ve meslek örgütü, siyasi parti...
Oca
19
slide.jpg
Demokritos tarafından 18:11 tarihinde
(16 Görüntüleme / 0 Beğeni)
0 Cevaplar
Erdoğan bugün Bakanlar Kuruluna başkanlık edecek. Gazetemize konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Erdoğan’ın Bakanlar Kuruluna başkanlık etmesinin Anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Bakanlar Kuruluna başkanlık edecek. Gazetemize konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Erdoğan’ın Bakanlar Kuruluna başkanlık etmesinin Anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Erdoğan’ın zaten gayri yasal başkanlık sistemini işlettiğini söyleyen siyasiler, 10 yıldır suça bulaşmış, taşeronlaştırılmış bir iktidar olduğunu belirterek, AKP’nin bunu kapatmak ve kendilerini korumak için daha da otoriterleşeceğine dikkat çektiler.


DEMİRTAŞ: EVDE TOPLANTI YAPSA GİDERLER

Erdoğan’ın Bakanlar Kuruluna başkanlık etmesinin Anayasaya aykırı olduğuna vurgu yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şu değerlendirmede...