2. Dünya Savaşı Esnasında Seks Kölesi Kadınlar

0
3083
Seks Kölesi Kadınlar

II. Dünya Savaşı sırasında, askerlerin cinsel ihtiyaçlarını karşılaması amaçlı Japon ordusu, birçok Koreli kadını seks kölesi kadınlar haline getirmiştir. İnsanlık tarihinin en utanç verici ve ahlaki çöküşün yaşandığı bu olayda, 200.000’e yakın kadın senelerce askerler tarafından tecavüze uğradı.

Seks Kölesi Kadınlar

Vahşette Son Nokta

Milyonlarca asker tarafından tecavüze uğrayan bu kadınlara ‘Comfort Women’, yani ‘konfor kadınları’ adı verildi. Savaş öncesi dönemde bu kadınların bir kısmının hayat kadını oldukları, bir kısmının ise para karşılığı bu kadınlar arasına katıldığı iddia ediliyor. Durum ne olursa olsun, bu trajik ve insanlıktan yoksun durumun vahametini ortadan kaldırmıyor. Düşündükçe insanın kanını donduran diğer konu ise, seks kölesi haline getirilen bu kadınların büyük bir kısmının işgal edilen topraklarda bulunan sivil halkın içinden silah zoruyla kaçırmaları ve tecavüz etmeleridir. Bu elem olayda hayatta kalmayı başaran kadınlar, zaman içinde yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşmışlardır. Ne okumaya, ne dinlemeye insanın yüreği dayanmamaktadır. İnsanlığın gelmiş olduğu son nokta maalesef içler acısıdır. Askerlere hizmet için açılan evlerin son derece sağlıksız olduğundan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle, birçok kadın hastalanmıştır. Hastalanan bu kadınlar ne yazık ki askerlerce bizzat öldürülmüş ya da ölüme terk edilmişlerdir.

Seks Kölesi Kadınlar

Japonya’nın Güney Kore’deki egemenliği 1945 yılında son buldu. Fakat yaşanan feci olaylar yıllar geçse de etkisini sürdürmeye devam etti. Güney Kore bu yaşananlardan dolayı, Japonya’dan özür ve bu olayların mağdurları için tazminat talep etse de, 2015 yılının sonuna kadar Japonya, tazminat ödemeyi kabul etmediği gibi özür de dilemedi. Akabinde çoğunlukla Koreli kadınların bulunduğu mağdurlar seslerini yükseltmeye başladı. Kamuoyunun baskıları ve yapılan eylemler neticesinde Japonya 2015 yılı sonunda özür dileyerek, yaşanan olaylardaki mağdurlar için 8 Milyon Dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Fakat herkesin hafızalarına kazınan bu olayları, tarih ve mağdurlar asla unutmayacaklardır.

Seks Kölesi Kadınlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here