Cihangir Saldırısının Arkasında Rant mı Var?

0
1514

Twitter’da Sendika.org Editörü ve Halkın Sesi Yazı İşleri Müdürü Ali Ergin Demirhan adlı bir kullanıcı Cihangir’de Radiohead etkinliğine yapılan Cihangir Saldırısının arkasında AKP – Mafya – Polis üçgeninin olduğu bir ekibin parmağı olduğunu öne sürdü. Demirhan’a göre bu ekibin merkezi Tophane, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Ethem Sancak ise yakınları, Komiser K. dediği bir kişi ise abileri. İddiaya göre bu ekip duruma göre görev alıp ev, hostel, sanat galerisi, dergi bürosu gibi mekanları basıyor. Amaçları ise Tünel, Tophane, Galatasaray üçgeninin ekonomisini ve sokağını kontrol etmek. Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan‘a göre bölgede ranta bağlı bir kavga var ve Beyoğlu Belediyesi ve AKP’ye yakın iş adamları emlak topluyor. Etkinliğin yapıldığı mekanı basan ve insanları darp eden çetenin ramazan ve içki bahanesine sığınarak bu amaca hizmet ettiği öne sürülüyor.

İddiaların ardından Ahmet Misbah Demircan’ın attığı tweetlerde dükkan basıp insanları darp eden saldırganları değil de saldırıya uğrayanları suçlaması ve derin komplo teorileri üretmesi de dikkat çekti.

    cihangir saldırısı

cihangir saldırısı

cihangir saldırısı

cihangir saldırısı

cihangir saldırısı

 

 

Öte yandan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, faşist saldırıya ilişkin attığı tweetlerde saldırganları dağil, saldırıya uğrayanlar için suçlayıcı ifadeler kullandı. Demircan şunları yazdı:

Ramazan’ın toplumsal birliğe yaptığı katkıyı, bu gibi olaylarla dinamitlemeye çalışanlar, başaramayacaklar. Kaybedecekler. #Firuzağa

Olay, polisin ve yargının konusudur. Bu olayı, kendine kaldıraç yapmaya çalışanlara fırsat verilmemelidir, vermemeliyiz. #Firuzağa

Tahrik, mekandan yapılan kayıt, olayın oruçla ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilmesi ve servisi toplumsal barışa planlı suikasttir #Firuzağa

İçinde şiddet olan bütün eylemler gibi, Firuzağa’da yaşanan olay da tasvip edilemez. Kınıyorum. #Firuzağa

 

ahmet misbah demircan

 

Dün gece yaşanan olayda çok sayıda kişi darp edilmiş, bir kişi de başına aldığı darbelerden ötürü yaralanmıştı. Saldırganlardan biri “Sizi içeride yakarız” diye etkinliğe katılanları tehdit etmişti. Bir saldırgan da “Kapat burayı kapat. Ramazanda utanmıyor musunuz lan! Seni öldürürüm!”diye ölüm tehdidinde bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, olayın görüntülenmiş olmasının ‘barışa suikast’ olduğunu söyleyerek, suçluyu baskına uğrayan mekanda aramıştı.

Radiohead ise saldırıya uğrayanların yanında olduklarını belirterek, “Bu tür olayların çok eskilerde kalmasını umut ediyoruz diye bir açıklama yayınlamıştı.

Dükkan sahibi gözyaşları içinde sokaktan ayrıldı

Saldırının ardından mal sahibinin isteği üzerine dükkan tahliye edildi.

Bir yıldan beri işlettiği plakçıyı bu sabah kapatan Seogu Lee, gözyaşları içinde dükkanının önünden ayrıldı.

Dükkan sahibi: Tahliye edilmesini istedik

Dükkanın sahibi olduğunu söyleyen Haydar Tekin ise “Akşam bazı olaylar olmuş. Biz de dükkanın tahliye edilmesini istedik” dedi.

Polisin olayla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında henüz kimsenin gözaltına alınmadığı öğrenildi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here