Demirtaş: Saraydaki zatla çay toplayan Yargıtay başkanı mı bizi adil yargılayacak?

0
1088
demirtaş

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz yargılanmaktan korkmuyoruz” dedi ve sordu: “Peki, Saraydaki zat ile çay toplamaya giden Yargıtay başkanı bizi adil yargılayabilir mi?”

İstanbul Bakırköy’deki ‘Darbeye karşı demokratik direniş’ mitinginde konuşan Demirtaş, haklarında fezleke düzenlenen diğer HDP’li vekilleri de işaret ederek, kendilerini yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemenin hakları olduğunu söyledi.

‘Diploma olsa dev pankart yaparlardı’

Dokunulmazlıkların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın emriyle siyasi intikam almak için kaldırıldığını belirten Demirtaş şöyle konuştu: “Seçimlerde binbir hileyle durduramadığı HDP’yi şimdi parlamentodaki diğer iki grubun da desteğiyle, yargı eliyle tasfiye etmek istiyor. Yargı bugün sesini çıkarmayacaksa, lütfen bir daha da sesini çıkarmasın. Adam, yargıyı teslim almış durumda. Adam ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum’ diyebiliyor. Adam savcıya, hakime, mahkemeye talimat da verebiliyor. Yargıtay başkanını mevsimlik işçi gibi yanına alıp çay toplatmaya gidiyor ve onun gözünün içine baka baka talimat verebiliyor.”

Demirtaş, Erdoğan’ın, üniversite diploması kriziyle ilgili olarak aynı zamanda arkadaşı Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’a hitaben “Arşivden çıkart şu diplomayı” demesini de şöyle yorumladı: “Şimdi sen niye rektöre çağrı yapıyorsun? Senin elinde bu yoksa zaten demek ki, diploman yok. Aylardır tartışılıyor. Biz de çağrı yaptık. ‘Diploman var mı, yok mu’ diye. Diploman yoksa olamazsın. Dün verdiği cevapta rektöre sesleniyor. Arkadaş diplomayı sen mi aldın, rektör mü aldı? Çıkarması gereken sensin. Olsa şimdiye kadar o diploma dev pankartlar haline getirilmiş, ülkenin bütün köşelerine asılmıştı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here